Formularz kontaktowy
x

NAPISZ DO NAJBLIŻSZEGO SALONU

Znajdź dystrybutora
x

SKONTAKTUJ SIĘ Z WYBRANYM SALONEM

Sprawdź jak wybrać odpowiednie okno

Okna i drzwi to niezmiennie ważny element każdego domu. To inwestycja na lata. Ich świadomy wybór determinuje realne oszczędności finansowe w przyszłości oraz jest gwarancją niezawodności, bezpieczeństwa czy komfortu.


Jak zatem wybrać te najlepsze ?

Zanim podejmiesz decyzję poznaj swoje potrzeby

Na rynku dostępnych jest wiele systemów, rozwiązań które znacząco się od siebie różnią. Warto je poznać, wiedzieć czym się charakteryzują bo jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Zastanów się czego szukasz, jakie są Twoje oczekiwania, jakie walory okien są dla Ciebie najbardziej istotne. Może jest to energooszczędność, bezpieczeństwo, dźwiękoszczelność , solidność, komfort a może estetyka . A może tak po prostu chcesz dobrze zainwestować pieniądze. Powiedz o tym doradcy w salonie już na początku aby dostosował właściwą ofertę spełniającą Twoje wymagania.

Zwróć uwagę na :

Współczynnik przenikalności cieplnej Uw dla całego okna. To od niego zależy ile ciepła będzie wydostawało się przez Twoje okna i drzwi. Zasada jest jedna - im niższy tym lepszy. Wyrażony jest w jednostkach W/m2K i nie powinien przekraczać wartości 1,3 W/m2K dla całego okna . Okna nowej generacji tzw. okna energooszczędne posiadają certyfikaty na termoizolacyjność na poziomie 0,8-1,0 W/m2K. Są one najlepszą rekomendacją dla tych, którzy realnie chcą płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw dla całego okna. Podawany jest w decybelach, informuje o tym jak dobrze okno tłumi hałas z otoczenia. Poinformuj doradcę o występowaniu w bliskiej lokalizacji hałasu pochodzącego od drogi, szkoły lub innego hałaśliwego obiektu. Na wartość współczynnika Rw największy wpływ ma grubość i rodzaj szyb, rodzaj i ilość uszczelek, grubość i rodzaj materiału z jakiego wykonane jest okno. Bardzo znaczącym czynnikiem jest również uszczelnienie powierzchni styku ościeżnicy z murem, czyli właściwy montaż, najlepiej z użyciem pianki akustycznej oraz folii zapewniającej w długim okresie utrzymanie suchego złącza. Nieprawidłowo wykonany montaż może całkowicie zniweczyć poniesiony nakład finansowy na zakupione okno akustyczne.

Klasa szczelności okna, wyrażona w przedziale od 1A do 9 A. Im wartość jest wyższa tym okno szczelniejsze. Okna o klasie 1 A zachowują szczelność na wodę opadową przez 15 minut przy ciśnieniu 0 Pa. Okna 9A będą szczelne zaś przez ten sam czas ale przy ciśnieniu 600 Pa. Większość okien wygląda podobnie jednak znacząco różni się parametrami. Poinformujmy doradcę o szczególnych warunkach jakie panują w danej lokalizacji. Nie osłonięte strony budynku , otwarte przestrzenie, naturalne uwarunkowania terenu mogę potęgować siłę wiatru. W takim przypadku okna w niskiej klasie szczelności mogą nie sprostać oczekiwaniom. Przy silnym wietrze zacinający deszcz może dostać się do pomieszczenia niszcząc nieodwracalnie wnętrza w tym drewniane podłogi.

Dokonując wyboru postaw na doświadczenie

Zmiany w architekturze i oczekiwania klientów dotyczące wykonywania okien zewnętrznych o dużej powierzchni całkowitej wymagają od doradcy dużej wiedzy miedzy innymi z zakresu statyki wyrobów. Tylko przeszkolony doradca z wieloletnim doświadczeniem będzie w stanie dobrać łączniki statyczne, sprzęgła, które to pozwolą w długim okresie użytkowania cieszyć się z zakupionej stolarki okiennej. Mniej elementów nie znaczy lepiej …


Zapytaj o wyposażenie dodatkowe

Sprawdź, jakie elementy dodatkowe możesz otrzymać, zastanów się czy nie warto doposażyć okna w dodatkowe okucia i funkcje dostosowane do pomieszczeń (okno do pokoju dziecka, sypialni , kuchni itp.). Zastanów się czy nie warto zainwestować w komfortowy niski próg w drzwiach balkonowych. Zapytaj o rolety zewnętrzne i automatykę. Roleta poprawia izolacyjność termiczną oraz zwiększa bezpieczeństwo. W zimie ogranicza straty ciepła, w lecie chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Automatyka sprawi, że w upalne dni poczujesz się komfortowo wracając po ciężkim dniu do chłodnego przyjemnego domu.


Nie ulegaj pozorom - sprawdź certyfikaty, aprobaty, atesty

Ważne, by wybierać jedynie prawdziwe okna, te sprawdzone, solidne poparte certyfikatami czy rekomendacjami.

Pytaj o :

  • Znak CE gwarantujący bezpieczeństwo konstrukcji
  • Deklaracje własności użytkowych
  • Certyfikat jakości ISO 9001: 2008
  • Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny - gwarantujący bezpieczne użytkowanie, nie narażające zdrowia na szwank.
  • Atest PPOŻ - gwarantujacy bezpieczeństwo w razie pożaru.
  • Klasę profili - Najwyższa jest klasa A*. Żądaj pisemnego jej potwierdzenia w użytym w oknie profilu.

Pomiar, montaż okien

To niezmiennie ważny element, który powinien być brany przy zakupie stolarki. Powierzmy go profesjonalistom. Zapytaj czy ekipa montażowa jest autoryzowana przez producenta. Będziemy mieli wówczas pewność, że okno zostanie zamontowane prawidłowo i spełni swoją rolę. Bezsprzecznie wiadomo, że nawet najlepsze parametry techniczne nie zrekompensują błędnego montażu. Zapytaj o sposób montażu, już dziś montaż z użyciem samej piany poliuretanowej jest nie wystarczający. To montaż trójwarstwowy pozwoli utrzymać przez długie lata suche złącze okna z murem. Takie rozwiązanie eliminuje powstawanie zawilgocenia wokół okien a w konsekwencji nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów. Dodatkowo ogranicza przedostawanie się hałasu z zewnątrz.


Gwarancja na okna

Dopytaj koniecznie o gwarancję. Jaki jest jej czas obowiązywania a najważniejsze, jaki zakres obejmuje. Może, bowiem się okazać, że obejmuje tylko poszczególne elementy np. szybę, okucie czy klamkę. Upewnij się, że za sprzedawcą stoi poważny producent z wieloletnim doświadczeniem. To tradycja i obecność na rynku przez wiele lat jest tak naprawdę gwarantem jakości i solidności.